SK

Nehmotné dedičstvo

Nácko a banskoštiavnické humoristické rozprávanie


Informácie o aktivite

Banská Štiavnica bola v 18. storočí najvýznamnejším centrom baníctva v Uhorsku, ktoré zásobovalo striebrom a zlatom takmer celý svet a prinášalo banským podnikateľom obrovské bohatstvo. Bolo to však aj mesto s najväčším počtom banských robotníkov, žijúcich v neľahkých pomeroch, v chudobe a hlade, kde sa priemerný vek pohyboval od 23 do 25 rokov. Práve v tomto prostredí vznikla typická fiktívna postavička Nácka – dobromyseľného, vynachádzavého baníka, ktorý sa stal spolu so svojou hašterivou ženou Málikou a kamarátmi Handzom, Hanckom či Franckom ústrednou postavou stoviek baníckych vtipov.

Domovom týchto vtipov je nielen samotná Banská Štiavnica, ale aj okolité obce Piarg, Hodruša, Hámre a ďalšie. Nácko patril všetkým. Náckovské vtipy odrážajú ťažký život baníka – ťažkú prácu v bani bolo treba vyvážiť veselosťou a vtipom. Nácko prežil rozkvet i úpadok banskoštiavnického baníctva a vtipy o ňom vznikajú a rozprávajú sa dodnes. Okrem toho, že sú odrazom rôznych veselých aj menej veselých životných situácií baníka v práci, v rodine, v krčme či u lekára, obsahujú aj veľké množstvo lokálnych názvov – toponým (Kerling, Galizon, Paradajz, Rossgrund, Resla a i.), ako aj nárečových slov z banskoštiavnického regiónu (napr. cimrmán, obštinoha, trotuár, forhauz a i.), a z baníckeho nárečového jazyka (napr. šichta, hutman, karbidka, hunt a i.).

Postava Nácka sa stala súčasťou vystúpení viacerých interpretov banskoštiavnického humoru, z ktorých vynikali dvaja: Jozef Vášáry (1915-1973), obľúbený stredoškolský profesor a ľudový rozprávač, ktorý ako Nácko vystúpil na rôznych podujatiach až 1155-krát. Naňho nadviazal Jozef Osvald (nar. 1936), banský technik a ľudový rozprávač, zberateľ banských svietidiel a cestovateľ. „Štyavnyckému“ Náckovi dal novú podobu s fúzmi, červeným nosom, klobúkom, károvanou košeľou a nohavicami, lajblíkom, ošliadrom (baníckou zásterou), vreckovými hodinkami, fajkou, bakuľou a cestovným kufrom.

Náckove vtipy sú dôležitou súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva banskoštiavnického regiónu a prostriedkom k pochopeniu života a mentality obyvateľov tohto kraja.

- Náco s Handzom sa vracajú po skončení šichty k výťahu šachty. V prievane im obom naraz zhasnú kahance. Hancko zahreší: „Anciáša, veď ja nič nevidím!“ „A či Ti ja volačo ukazujem?“, odvrkne Náco.
- Podpisujú baníci prevzatie výplaty. Keď príde rad na Vincka, urobí tri krížiky. Ani Náco nevie písať, nuž aj on urobí tri krížiky a šomre: „Telko rokov bývame pod Paradajzom vedla seba, a ani neviem, že sa Vinco volá ako ja.“
- Dolo bol dlhší čas chorý. Náco ho chodil navštevovať a raz prišiel aj s Málikou. „Hneď sa citim lepšie, keď vidím Tvoju ženu,“ hovorí Dolo. „A to už prečo?“ „Že som sa ja s ňou vtedy neoženil.“
- Nácko, už ako dôchodca, sa stretne s bývalým hutmanom. „Ako sa máš, Nácko? Vydrží ti penzia do konca mesiaca?“ „To majú tak“, vysvetľuje Nácko. „Penzia by bola akurát, len ten mesiac nemá konca kraja.“

Dôležité informácie



Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku