SK

Dňa 8. apríla 2025 sa v Banskej Bystrici uskutočnil 12. snem občianskeho združenia Barborská cesta – Terra Montanae, ktoré už viac ako desať rokov rozvíja najdlhšiu náučnú a pútnickú trasu na Slovensku. Stretnutie členov združenia sa konalo v Robotníckom dome, symbolickom priestore spolupráce, kde sa diskutovalo nielen o činnosti združenia, ale aj o víziách do budúcnosti.

OZ Barborská cesta ako partner pilotného projektu Univerzity Mateja Bela (UMB) v rámci medzinárodného projektu SECreTour

Občianske združenie Barborská cesta a UMB podpísali v roku 2023 Memorandum o spolupráci, ktorým spečatili spoločný záujem o rozvoj projektu Barborská cesta a podporu iniciatív realizovaných v rámci medzinárodných projektov UMB. Na základe tejto spolupráce vznikol aj pilotný projekt v rámci Horizon Europe projektu SECreTour, ktorého cieľom je posilniť kultúrny a kreatívny cestovný ruch v regióne stredného Slovenska (pozdĺž Barborskej cesty) a prispieť k udržateľnému rozvoju vidieckych oblastí prostredníctvom inovácií, spolupráce a kultúrneho dedičstva.

Cesta s históriou, ktorá má budúcnosť

Barborská cesta je trasa s dĺžkou 193 km, ktorá spája historické banské mestá ako Banská Bystrica, Kremnica a Banská Štiavnica, no zároveň pretína množstvo menších obcí a dedín s bohatou baníckou tradíciou. Aktuálne trasu spravuje OZ Barborská cesta, ktoré na sneme predstavilo správu o činnosti za uplynulé obdobie, stav členskej základne, ako aj informácie o plánovaných aktivitách.

Inovatívny biznis model a hackathon pre mladé talenty

V rámci pilotného projektu SECreTour pripravuje UMB tvorbu inovatívneho biznis modelu, ktorý by mal pomôcť zlepšiť infraštruktúru, služby a ekonomickú udržateľnosť Barborskej cesty. Cieľom je zatraktívniť menej známe úseky trasy a podporiť udržateľný cestovný ruch  a rozvoj periférnych a vidieckych oblastí stredného Slovenska.

Zároveň UMB plánuje organizáciu hackathonu, ktorý by mal prilákať mladých ľudí do 30 rokov a podporiť ich v tvorbe nových produktov, služieb, aplikácií alebo hier súvisiacich s kultúrnym dedičstvom a identitou baníckeho regiónu. Najlepšie nápady budú mať možnosť získať ďalšiu podporu prostredníctvom inovačnej schémy Banskobystrického samosprávneho kraja.

Spolupráca, ktorá má zmysel

Diskusia na sneme ukázala, že spolupráca občianskeho sektora, akademickej obce, verejnej správy a podnikateľov má v prípade Barborskej cesty silný potenciál. Projekt SECreTour vytvára rámec, v ktorom môže toto partnerstvo priniesť konkrétne a dlhodobé prínosy pre región – od posilnenia turistickej ponuky cez vznik pracovných miest až po zachovanie kultúrneho dedičstva.

Viac informácií o Barborskej ceste nájdete na Barborská cesta
Viac o projekte SECreTour a pilotnom projekte UMB: SECreTour