Kroj náš každodenný...
Naša krajina sa môže pýšiť krásnymi krojmi, ktoré sú v každom kúte Slovenska rozdielne. V minulosti sa kroj nazýval ľudový odev a bol najmä spájaný s vidieckym obyvateľstvom. Vznik a vývoj krojov bol bezprostredne determinovaný prírodnými a spoločensko-ekonomickými faktormi, ktoré vplývali na materiálové zloženie i jeho umelecké stvárnenie. Iné materiály sa používali v rovinatých oblastiach a iné zasa v regiónoch podhorských.
Podujatie Slovenský deň kroja spája ľudí, ktorí sú milovníkmi tradícií, folklóru a krojov z celého Slovenska. Slovenský deň kroja je ojedinelé podujatie zamerané na šírenie tradícií, prezentáciu slovenských ľudových krojov a prezentáciu slovenských obcí, regiónov a slovenské kultúrne dedičstvo. Cieľom podujatia je poukázať na slovenské tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí slovenských miest a obcí, umenia a krásy krojov a priblížiť slovenské ľudové umenie mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrne dedičstvo. Cieľom je tiež poukázať na regionálne špecifiká, rozmanitosť Slovenska, výtvarnú stránku ľudového odevu ale i rozmanitosť hudobného a tanečného folklóru v rôznych podobách. Zámerom podujatia je dať bežným ľudom, ale aj folklórnym telesám možnosť odprezentovať seba, svoju obec a svoj kroj. Návštevníci sa môžu tešiť bohatému programu s folklórnymi súbormi z celého Slovenska.
Počas druhého ročníka podujatia v roku 2019 sa v krojoch na Námestí SNP odprezentovalo celkovo 3 882 ľudí, čo vytvorilo slovenský rekord, zapísaný v Slovenskej knihe rekordov.