Starý zámok v Banskej Štiavnci sa nachádza nad Námestím sv. Trojice, pod úpätím vrchu Paradajz. Patrí k najstarším stavebným pamiatkam mesta Banská Štiavnica a dokumentuje románsky, gotický, renesančný a barokový výtvarný sloh.
História zámockého komplexu sa začína začiatkom 13. storočia, obdobím farského kostola Panny Márie s cintorínom, pokračuje pristavením pohrebnej kaplnky sv. Mikuláša s kostnicou. Kostol bol poškodený požiarom v roku 1442 a zemetrasením v roku 1443.
V rokoch 1498 – 1515 bol prestavaný na gotický halový chrám, v tejto etape zvýšili opevnenie hradieb, do ktorého popri nových polkruhových baštách vkomponovali aj dve staršie vežové stavby – Himmelreich a Vstupnú vežu (zvonovú).
Po porážke uhorskej armády tureckými vojskami 29. Augusta 1526, vzniklo reálne turecké nebezpečenstvo a s ním spojené budovanie obranných systémov. To znamenalo zmenu sakrálneho objektu na protitureckú pevnosť, v rokoch 1546 – 1559.
Zo strednej lode kostola, po strhnutí klenby, vniklo vnútorné nádvorie a vymurovaním bočných lodí kostola sa dosiahlo vybudovanie jednotlivých poschodí. Prízemné miestnosti slúžili ako kuchyňa, komory, sklady na potraviny a zbrane. V prízemí presbytéria bola vytvorená kaplnka. Sály na poschodí a izby slúžili, ako obytné priestory pre posádku Starého zámku (50 – 60 mužov). Jediným vstupom do tohto priestoru bol bočný vchod kostola, ktorý bol chránený padacou mrežou (hlavný vchod zamurovali).
Neskôr objekt slúžil ako skladisko, mestská ľadovňa, archív, knižnica, telocvičňa a pod. 1. júla 1900 bolo v priestoroch Starého zámku otvorené mestské múzeum.
Vo vnútornom areáli si pozornosť zaslúži brondzová socha Honvéda. Sochu v roku 1899 dali vyhotoviť obyvatelia Banskej Štiavnice a bola umiestnená v priestore pred dedičnou štôlňou Glanzenberg ako pamätník bojov za slobodu v rokoch 1848 – 1849. V 30. rokoch 20. storočia bola socha umiestnená na Starom zámku. Dielo na rozháňanie „snehových“ oblakov vyhotovil Július Sokol z Banskej Štiavnice v 30. rokoch 20. storočia. Slúži ako rekvizita salamandrových sprievodov.