EN

Industriálne dedičstvo

Tajch Veľká vodárenská

cca 30 min.

Time requirement

Bez vstupného

Entrance fee

Activity information

Tajch Veľká vodárenská - najstarší tajch alebo tajch s tyrkysovou vodou

Tajch Veľká vodárenská bol postavený okolo rokov 1 500 až 1 510 na náklady mesta. Slúžil na zásobovanie obyvateľstva pitnou či úžitkovou vodou, ale aj ako rezervoár v prípade potreby hasenia požiarov. Tajch sa napĺňal vodou jednak gravitačne  z vlastného povodia,  jednak stálym prítokom vody zo štôlne Šobov. Jej portál sa nachádza necelých 50 m severne od tajchu.

Prepojenosť tajchu Veľká vodárenská s tajcho Malá vodárenská mala hlavný význam v tom, že vďaka stálemu prítoku z prameňa sv. Jána mal tajch Veľká vodárenská stály prítok  vody a nemusel byť závislý len od prívalových vĺn na jar a na jeseň, ale bol výdatne zásobovaný po celý rok. Túto výhodu mesto využívalo na pravidelný odber vody pre obyvateľstvo počas celého roka (väčšinou len z prepadu) a pritom obidve nádrže ostávali plné. Tento funkčný systém slúžil pre potreby mesta viac než 100 rokov. Od roku 1627 sa ďalších 100 rokov využíval pri banskej činnosti ako energetický zdroj pre štôlňu Schmidtenrin. V nej v roku 1626 - 1627 zukmantelský strojník Peter Legler postavil čerpacie zariadenie s tzv. kývavým pákovým prevodom. Voda sa k čerpadlu privádzala dreveným potrubím až na pohon vodného kolesa, ktorého priemer bol až 12 m.

Od druhej polovice 18. storočia až do roku 1965 tajch slúžil opäť pre potreby mesta, neskoršie už aj ako rezervoár pitnej vody. Po roku 1965 sa tajch na tieto účely prestal využívať. Mesto získalo iný zdroj vody, a to z nádrže Rozgrund. Na tajchu od jeho vzniku bolo niekoľko vážnych havárií. Tie sa včas odstránili a tajch bol znova funkčný. Prvá havária bola už 22. januára 1633, keď sa zavčas rána pretrhla hrádza. Záplava spôsobila v meste pomerne veľké škody. Posledná havária telesa hrádze bola v roku 1977.

Náhonný jarok z tajchu Veľká vodárenská viedol z pôvodnej výpustnej štôlne pod telesom hrádze až na štôlňu Schmidtenrin v oblasti Dolná Resla, ktorá bola v tom čase významným ťažobným závodom. Voda sa miestami dopravovala v drevenom potrubí, ktoré bolo vedené medzi domami a záhradami  v tzv. Starom meste. Náhonný jarok bol vedený v úrovni asi 675 m n. m. a jeho celková dĺžka bola takmer  1 300 m.

Technické parametre tajchu Veľká vodárenská:

 - výška hrádze 10 m
 - šírka koruny hrádze 16 m
 - dĺžka hrádze 95 m
 - kóta koruny hrádze 708,6 m n. m.
 - šírka zátopovej plochy 66 m
 - dĺžka zátopovej plochy  67 m
 - celkový objem 22 883 m3

 

Important information


LocationBanská Štiavnica
Entrance fee Bez vstupného
Time requirementcca 30 min.
Open hours Bez obmedzenia
ParkingParkovanie možné pri tajchu Červená studňa, cca 1 500 m od tajchu Veľká vodárenská
Coordinates48.4664982 18.8862257

You might be interested

The largest database of carefully selected experiences in central Slovakia


Do not overlook on the portal

The largest database of carefully selected experiences in central Slovakia