SK

Podujatia

Banskobystrický pivný festival

2 dni

Časová náročnosť

Bez vstupného

Vstupné

Informácie o aktivite

Slovensko ako štát je veľmi známi svojou obľubou ku zlatistému moku- pivu. Preto nie je prekvapujúce, že Banská Bystrica je široko ďaleko známa svojou históriou vo výrobe piva. 

V roku 1501 zástupcovia mesta požiadali vtedajšieho kráľaVladislava II. udeliť privilégiá , medzi ktorými  bolo aj právo na varenie piva. Vyrobené pivo  sa mohlo vyvážať aj mimo mesta  a teda mešťania mohli aj touto formou zbohatnúť. Počas celého 16. storočia varil pivo aj mestský pivovar, ktorého umiestnenie je do dnes neodhalené.  Možno sa raz ľudom podarí objaviť tento historický pivovar, ktorý je ale zatiaľ schovaní pod rúškom tajomstva. Treťou ,,inštitúciou“, ktorá varila pivo je Thurzovsko-Fuggerovská mediarska spoločnosť, tá však varila  pivo výlučne pre členov svojich baní a hút. Zastúpenia pivovarníckeho remesla bolo až také silné, že vznikol cech pivovarníckeho remesla, ktorého  vznik sa datuje k roku 1635. Cena piva závisela od ceny obilia, vo Zvolenskej stolici sa v roku 1758 cena holby piva pohybovala okolo 1 grajciara (1 holba = 0,70 litra). Pôvod dnešného pivovaru Urpín možno hľadať s najväčšou pravdepodobnosťou v niektorom z rodinných pivovarov. 

Pivo pochádzajúce z Banskej Bystrice získalo niekoľko ocenení medzi prvými patrí ocenenie v roku 1908 v Bratislave na gastronomickej výstave, o rok na to získalo vyznamenanie  „Grand prix“ v roku 1909 v Paríži, Londýne a Ríme. Cenu si získalo pivo, ktoré bol zákonom chránene a ktoré bolo plnené do pollitrových fliaš pod názvom ZLATO PRAMEŇ.  

V súčasnosti varí zlatý mok pod Urpínom a v okolí hlavne „Banskobystrický pivovar, a.s.“ a viacero malých výrobcov. História varenia piva v tomto Slovenskom meste teda pokračuje a možno aj z tohto dôvodu sa organizátori rozhodli usporiadať Banskobystrický pivný festival. Pivný festival sa koná na Námestí SNP počas dvoch dní. Účastníci môžu počas podujatia ochutnať až 13 druhov pív, ktoré pochádzajú z mesta Banská Bystrica alebo z jej blízkeho okolia. Ak sa rozhodnete navštíviť toto mesto mimo konania pivného festivalu a ste nielen milovníkom piva, ale aj historických budov, odporúčam Vám navštíviť Bystrickú klubovňu, ktorá sa nachádza nad Námestím SNP.


 

Dôležité informácie


LokalitaBanská Bystrica
Vstupné Bez vstupného
Časová náročnosť2 dni
ParkovaniePlatené parkovisko Kapitulská, cca 200 m od Námestia SNP
Súradnice48.7351436 19.1430663

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku