Dvojvežový kostol svätého Františka Xaverského sa vyníma na takmer samotnom vrchu hlavného námestia v Banskej Bystrici. Harmonizujúca krása, nie len exteriéru, ale najmä interiéru, láka nielen farníkov a veriaci ľud, ktorí si chcú na tomto pokojnom svätom mieste naplniť srdcia pokojom.
Jednoloďový kostol v barokovom štýle má 6 postranných kaplniek a chór po celom obvode. Loď je zaklenutá valenou klenbou s lunetami. Priečelie chrámu bez veže tvorí plochý štít s barokovým portálom v strede.
Katedrála dýcha svojou históriou. Prvá písomná zmienka je z roku 1503. V tom čase tu stál dom zámožného muža. V jeho dome sa nachádzala gotická kaplnka sv. Jána Krstiteľa. V roku 1702 jezuiti začali so stavbou kolegiálneho kostola sv. Františka Xaverského. Kostol bol dostavaný až v rokoch 1709 – 1715, keď boli potlačené protihabsburgské povstania. V roku 1776 sa tento kostol stal katedrálnym chrámom novozriadenej Banskobystrickej diecézy. Viac ako dvesto rokov je katedrálnym chrámom banskobystrického biskupa.
Biskupi katedrálneho chrámu ho chceli rozšíriť a zväčšiť, no podarilo sa to až štvrtému biskupovi v poradí – Jozefovi Belanskému, ktorý vo svojom testamente poručil tretinu pozostalosti na zväčšenie katedrály. Z finančných prostriedkov biskupa sa tak realizovala rozsiahla prestavba chrámu – loď kostola a bočné chóry predĺžili, postavili novú kazateľnicu. Z bývalej sakristie sa stala nová svätyňa a novú sakristiu a konzistórium pričlenili ku kostolu z priľahlej budovy jezuitského kolégia. Hlavný oltár ozdobili pôvodným obrazom sv. Františka Xaverského, ktorý pochádza z roku 1729.
Premenou prešla aj fasáda kostola. Dostavali dve veže a medzi nimi pribudol hlavný portikový portál so štyrmi toskánskymi stĺpmi. Posledná väčšia stavebná úprava prebehla počas pôsobenia biskupa Arnolda Ipolyiho – Stummera, kedy vežičky dostali novú romantickú kolkovú balustrádu. Posledná rozsiahla rekonštrukcia sa konala v roku 2001, v roku 2003 bol postavený nový píšťalový organ.
Okrem bohoslužieb sa v katedrále vďaka výbornej akustike konajú aj koncerty. Sú to väčšinou koncerty organovej a duchovnej tvorby, speváckych zborov, hudobno-poetické pásma k Panne Márii, či benefičné koncerty.