SK

Galérie a múzeá

Stredoslovenské múzeum - Thurzov dom

Cca 1 hod.

Časová náročnosť

Základné: 4 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Stredoslovenské múzeum v Thurzovom dome patrí medzi jednu z ikon mesta Banská Bystrica.

Nachádza sa na námestí SNP oproti kamennej fontáne zo 17. storočia. Od roku 1958 po veľkej a komplexnej prestavbe sa, Stredoslovenské múzeum, usídlilo v Thurzovom dom. Thurzov dom prešiel mnohými rekonštrukciami, ktoré boli nevyhnutné pre zachovanie domu tak ako ho poznáme dnes. Posledná rekonštrukcia bola realizovaná v rokoch 2019 - 2022. Výsledky rekonštrukcie a výskumov sú prezentované v animovanom videodkumente tvoriacom súčasť stálej expozície „Tranzithistory“. Táto expozícia bola otvorená 25.06.2022 na dvoch nadzemných podlažiach v Thurozovom dome a ponúka komplexný pohľad na vývoj a históriu domu, mesta a regiónu.

Východiskovým bodom, ale zároveň aj cieľom novej stálej expozície Tranzithistory, je história Banskej Bystrice a jej okolia. V stálej expozícii sa nachádza viac ako 2 000 zbierkových predmetov z fondu archeológie, histórie, numizmatiky, etnológie a výtvarného umenia. V rámci expozície môže návštevník prejsť cestou prospektov, kde si vo vitrínach prezrie minerály či nerasty, polovýrobky a hotové výrobky z týchto minerálov. Na riečnych cestách môžete spoznať životy drevorubačov, uhliarov alebo pltníkov, ktorí pôsobili v regióne Banskej Bystrice. Neskôr sa návštevník ocitne v pánkom salóniku, ale aj v dámskom šatníku, kde si môže vyskúšať oblečenie vtedajšej doby a odfotiť sa v ňom. Posledným bodom prehliadky je názorná ukážka depozitáru múzea.

Prehliadka je realizovaná vizuálne príťažlivou formou, kombináciou tradičných, ako aj inovatívnych prvkov. Expozícia je rozdelená tak, aby návštevníci prechádzali od lokálnej histórie, až po regionálnu. Z veľkej časti sa expozícia venuje myšlienke obchodu a obchodných ciest, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou histórie Banskej Bystrice a s ňou spojeného baníctva. 

V Thurzovom dome sa okrem stálych expozícií Tranzhistory môžete prejsť aj zelenou sieňou, ktorá je známa svojou vzácnou maliarskou výzdobou z konca 15. storočia. Táto maľba patrí ku klenotom neskorogotického nástenného maliarstva na Slovensku.

Dôležité informácie


LokalitaBanská Bystrica
Vstupné Základné: 4 € / Zobraziť
Časová náročnosť Cca 1 hod.
Otv. hodiny Utorok – Piatok 9:00 -17:00 Sobota, Nedeľa 13.00 – 17.00 / Zobraziť
ObmedzeniaPosledný vstup do expozície je možný najneskôr o 16.30 hod.
ParkovaniePlatené parkovisko na ul. Jána Cikkera, cca 250 m od Thurzovho domu
Webstránkassmuzeum.sk/thurzov-dom/
Súradnice48.73531415 19.14549842

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku