SK

Galérie a múzeá

Thurzovsko - Fuggerovská zážitková expozícia

min. 1 hod.

Časová náročnosť

Základné: 5 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Vrátte sa o 500 rokov späť do čias rozkvetu baníctva v Banskej Bystrici a jej okolí

Stála THURZO – FUGGER zážitková expozícia približuje v Barbakáne - v areáli mestského hradu, banícku históriu Banskej Bystrice a okolitých obcí a miest najmä z čias slávnej Thurzovsko-Fuggerovskej spoločnosti a Medeného hámra. Pútavá prehliadka vás vráti o 500 rokov späť do čias rozkvetu baníctva v Banskej Bystrici a jej okolí.

Časová os s augmentovanou realitou v smartfónoch sprevádza cez expozíciu po jednotlivých etapách baníckej histórie regiónu. Dôležité osobnosti z danej doby rozprávajú o svojom živote, práci, kontaktoch a dejinných súvislostiach, z ktorých vznikol, na prelome 15. a 16. storočia, najväčší obchodnícky podnik na svete. Prostredníctvom „hovoriacich obrazov“ sa vám prihovoria baník z bronzovej doby, prvý banskobystrický richtár Ondrej, Ján Thurzo a Jakob Fugger – kľúčové osobnosti banskobystrického mediarskeho podniku. Nazriete do štôlne – priamo v expozícii, aj ďaleko za múrmi Mestského hradu, dozviete sa, ako a na čom zbohatol najbohatší človek na svete, alebo čo znamenala meď pre ľudí a na čo ju používali od praveku až po súčasnosť.

Vďaka najmodernejším technológiám vám expozícia sprostredkuje jedinečný zážitok. Prostredníctvom pohybovej platformy a virtuálnej reality, sa „poprechádzate“ po výrobných priestoroch Medeného hámra a uvidíte, ako to tam vyzeralo a fungovalo v časoch jeho najväčšej slávy. Množstvo informácií o vývoji baníctva a banských strojov, o rôznych predmetoch, ktoré s touto tematikou súvisia, či veľa iných zaujímavých informácií, vám sprostredkujú dotykové obrazovky, do Medeného hámra v súčasnosti, aj o vyše 500 rokov späť, vás zoberieme pomocou 360° videoprojekcie…

Expozícia vás nasmeruje aj na ďalšie miesta v Banskej Bystrici i okolitých obciach, kam sa vybrať za poznávaním baníckej histórie v našom regióne (Špania Dolina, Staré Hory, Moštenica, Ľubietová, Tajov, Malachov…). Vznik expozície inšpiroval aj medzinárodný projekt Európska Fuggerovská cesta, ktorého partnermi sú, okrem Banskej Bystrice, mestá Augsburg a Bad Hindelang z Nemecka, Schwaz a Hall in Tirol z Rakúska a Sterzing z Talianska.

Dôležité informácie


LokalitaBanská Bystrica
Vstupné Základné: 5 € / Zobraziť
Časová náročnosťmin. 1 hod.
Otv. hodiny Pondelok - piatok: 9:00 - 17:00 Sobota - nedeľa: 10:00 - 18:00 / Zobraziť
ObmedzeniaPosledný vstup je možný najneskôr 1 hod. pred koncom otváracích hodín
ParkovaniePlatené parkovisko na Striebornom námestí, cca 550 m od Thurzo - Fugger expozície
Webstránkawww.tfze.sk/
Súradnice48.73807155 19.14654774

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku