SK

Industriálne dedičstvo

Tajch Rozgrund

cca 30 min.

Časová náročnosť

Bez vstupného

Vstupné

Informácie o aktivite

V roku 1743 S. Mikovíny naprojektoval tajch Rozgrund na začiatku Vyhnianskej doliny. Práce na výstavbe hrádze sa začali v máji 1743 a ukončené boli v októbri 1744.

O päť rokov neskôr bola hrádza prvýkrát nadvýšená o 6,80 m. V rámci prvého zvýšenia hrádze boli do nádrže tajchu privedené dva zberné jarky. Objem nádrže nepostačoval ani druhýkrát a hrádza bola zvýšená ešte raz. Tentoraz naposledy koncom 18. storočia o 2,0 m. Voda z tajchu bola vypúšťaná podľa potreby do dvoch náhonných jarkov. Tie smerovali k šachtám Leopold a Karol na Hofferštôlni (dnešné Banky, časť Banskej Štiavnice). V roku 1927 sa pokusne začala čerpať voda z tajchu pre mesto Banská Štiavnica, ktorá sa využívala na pitné účely. V súčasnosti tajch slúži ako rezervná vodárenská nádrž pre mesto Banská Štiavnica. 

Hrádza tajchu Rozgrund je jedna z najštíhlejších zemných sypaných hrádzí na svete! Dokonca až do roku 1859 bola považovaná za najodvážnejšiu vodnú stavbu na svete. Práve v roku 1859 bola vybudovaná priehrada Meurad na severe Alžírska, ktorá bola podobne odvážnou vodnou stavbou ako Rozgrund.

Odvážny priehradný profil tajchu Rozgrund, kde sklon vzdušného svahu sa pohybuje od 1:1,5, dokonca až po sklon 1:1,24, nachádzame v priehradnej praxi iba u kamenných priehrad. Pokusy budovať podobné, odvážne  strmé, zemné priehrady, končili katastrofou. Rozgrund je najštíhlejším banskoštiavnickým tajchom.


 

Dôležité informácie


LokalitaBanská Štiavnica
Vstupné Bez vstupného
Časová náročnosťcca 30 min.
Otv. hodiny Bez obmedzenia
Súradnice48.4771803 18.8730071

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku