SK

Galérie a múzeá

Banské múzeum v prírode

cca 1,5 hod.

Časová náročnosť

Základné: 14 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Banské múzeum v prírode sa rozkladá v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta Banská Štiavnica. Už viac ako 45 rokov poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok z prehliadky originálnych banských priestorov. Ako najstaršia a tematicky najrozsiahlejšia banícka expozícia na Slovensku ukazuje vývoj rudného baníctva v stredoeurópskom priestore od stredoveku do konca 20. storočia.

Súčasťou Banského múzea v prírode sú aj prehliadky podzemných priestorov. Podzemná expozícia je umiestnená v pôvodných banských dielach obzoru štôlne Bartolomej a šachty Ondrej. Ponúka nezabudnuteľný zážitok pri návšteve bane, kde sú umiestnené exponáty banskej techniky od najstaršie používaných ručných nástrojov až po techniku 20. storočia. Pred fáraním dostanú návštevníci plášť, prilbu a lampu a so sprievodcom absolvujú viac ako 1km dlhú prehliadku. Šachta Ondrej leží v doline tiahnúcej sa od tabakovej továrne k vodnej nádrži Klinger. Nachádza sa 656 m.n.m., hlboká bola 433 m. Vyhĺbili ju v obdĺžnikovom profile s drevenou výstužou. Je sprístupnená od povrchu do hĺbky 45 m po úroveň obzoru Ján. R. 1979 bola nad šachtu umiestnená ťažná veža z bane Rúfus v Poproči. V šachte používali rôzne zariadenia: konský gápeľ, neskôr vodné koleso. R. 1908 zabudovali na šachte elektrický ťažný stroj. Roku 1924 sa rozhodlo o jej likvidácii. Východne od šachty Ondrej je ústie štôlne Bartolomej, ktorá vznikla za účelom prieskumu a dobývania žily Špitaler. Dnes je štôlňa hlavným dopravným, vetracím a odvodňovacím banským dielom podzemného skanzenu. Prehliadková trasa zahŕňa dlhé a priestorové banské diela zo 17. - 19. storočia. Najcennejším exponátom Banského múzea v prírode je podzemný konský ťažný gápeľ z 2. polovice 19. storočia jediné zachránené zariadenie svojho druhu v podzemí na Slovensku. Severovýchodne od ústia štôlne Bartolomej leží ústie ďalšieho horizontálneho banského diela, tzv. remízy lokomotív.

Povrchovej expozícii svojím významom jednoznačne kraľuje Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši. Je to pamätník slávnej éry vodnostĺpcových strojov, ktoré v 18. storočí zachránili banskoštiavnické baníctvo od zániku a stáli na čele technického pokroku v celosvetovom meradle.


 

Dôležité informácie


LokalitaBanská Štiavnica
Vstupné Základné: 14 € / Zobraziť
Časová náročnosťcca 1,5 hod.
Otv. hodiny Streda - nedeľa: 9:00, 12:00, 15:00 / Zobraziť
ObmedzeniaPrehliadku je potrebné absolvovať vo vhodnej turistickej obuvi
ParkovanieParkovisko priamo pri múzeu
Webstránkawww.muzeumbs.sk/sk/banske…
Súradnice48.27046 18.53188

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku