SK

Galérie a múzeá

Berggericht - Mineralogická expozícia

cca 45 min.

Časová náročnosť

Základné: 4 €

Vstupné

Informácie o aktivite

Berggericht – mineralogická expozícia prezentuje viac ako 400 rôznych druhov minerálov z lokalít celého sveta. Dôraz je kladený najmä na minerály zo Slovenska.

Minerály sú usporiadané do súčasne platného taxonomického systému, kritériom členenia minerálov do príslušných tried je ich chemické zloženie a vnútorná štruktúra. Medzi rarity expozície patria napríklad vzorka hessitu z lokality Botes v Rumunsku, stefanit a polybazit z Hodruše a farmakosiderit z Novej Bane. Expozícia sa môže tiež pochváliť veľmi peknými ukážkami minerálov, ktoré majú na Slovensku miesto svojho prvého popisu na svete. Napríklad sú to: hodrušit z Hodruše, euchroit, libethenit a mrázekit z Ľubietovej, hauerit z Vígľašskej Huty, tetradymit zo Župkova a vashegyit zo Železníka.

V nádvorí budovy ústi štôlňa Michal, ktorá bola adaptovaná na pivničné priestory. Jedná sa o prekop na podložnú vetvu žily Špitáler, napájajúci sa na slednú chodbu po žile, ktorá však už pre návštevníkov nie je sprístupnená. Spojenie s ďalšou krátkou, na povrch ústiacou chodbou vytvára priestor majúci v pôdoryse tvar podkovy. Návštevník sa môže oboznámiť s horninovým prostredím, typickými spôsobmi výstuže používanými v baníctve a banskými vozíkmi – „huntíkmi“.


 

Dôležité informácie


LokalitaBanská Štiavnica
Vstupné Základné: 4 € / Zobraziť
Časová náročnosťcca 45 min.
Otv. hodiny Utorok - nedeľa: 10:00 - 18:00 / Zobraziť
ObmedzeniaMúzeum je v súčasnej dobe zatvorené. Lístok je možné zakúpiť v Informačnom centre, platba kartou nie je možná
ParkovaniePlatené parkovisko Akademická cca 500 m od Berggericht - Mineralogickej expozície
Webstránkawww.muzeumbs.sk/sk/bergge…
Súradnice48.4596414 18.8884005

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku