SK

Hmotné dedičstvo - Pamiatky

Šusterská bašta v Banskej Bystrici

cca 10 min.

Časová náročnosť

Bez vstupného

Vstupné

Informácie o aktivite

Šusterká bašta - súčasť banskobystrického meststkého opevnenia

Šusterskú baštu alebo Obuvnícku baštu dnes môžeme nájsť  na ulici Jána Kollára skrytú vedľa evanjelického gymnázia. Samotný názov tejto bašty je úzko spojený s jej históriou. Každá bašta nachádzajúca sa v meste Banská Bystrica, ktorá bola súčasť mestského opevnenia, bola vlastnená jedným cechom a práve Šusterská bašta bola známa tým, že ju prevádzkoval cech obuvníkov (šustrov). 

Šusterská bašta je súčasťou fortifikačného systému mesta, ktorý sa budoval počas dlhých desaťročí a po svojom dokončení merali hradby viac ako 3 700 metrov Boli spevnené osemnástimi baštami a piatimi hlavnými bránami. Kľúčovú úlohu pri budovaní opevnenia hrala fortifikácia mestského hradu, jeho autonómnou súčasťou však bolo aj opevnenie mestského jadra. Prvá zmienka o hradbách okolo mesta mimo územia hradného areálu pochádza z druhej polovice 15. storočia, na konci 16. storočia bol už celý obvod mesta obklopený hradbami. Dnes sa časti uceleného pôvodného systému zachovali vo viacerých častiach mesta.

Dnes je Šusterká bašta nevyužívaná (približne do roku 2010 využíval baštu Krajský pamiatkový úrad ako sklad). V kamennej stavbe bola opravovaná len strecha. Exteriér aj interiér nájdeme v pôvodnom stave. 

 


 

Dôležité informácie


LokalitaBanská Bystrica
Vstupné Bez vstupného
Časová náročnosťcca 10 min.
Otv. hodiny Bez obmedzenia
ObmedzeniaVstup do interiéru Šusterskej bašty nie je možný
ParkovaniePlatené parkovisko priamo pri Šusterskej bašte
Súradnice48.7386175 19.1478598

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku