SK

Hmotné dedičstvo - Pamiatky

Bašta pri Lazovnej bráne v Banskej Bystrici

cca 10 min.

Časová náročnosť

Bez vstupného

Vstupné

Informácie o aktivite

Bašta pri Lazovnej bráne - súčasť banskobystrického meststkého opevnenia

Bašta pri Lazovnej bráne, ktorá sa nachádza na Katovnej ulici na mieste  neďaleko pôvodnej, dnes však už neexistujúcej, vonkajšej mestskej Lazovnej brány bola postavená v 2. polovici 16. storočia a je jednou zo siedmych zachovaných bášt mestského opevnenia Banskej Bystrice. 

V minulosti ju nazývali Debnárska, ale aj Nožiarska bašta, pretože väčšina stredovekých bášt bola pomenovaná po remeselníckych cechoch, ktoré sa podieľali na ich výstavbe. Neskôr bola Bašta pri Lazovnej bráne pričlenená k zadnému dvorovému traku meštianskeho domu, ktorý bol v 19. storočí postavený na Lazovnej ulici č. 19 a pravdepodobne sa využívala aj na bývanie. V tomto meštianskom dome sídlila administratíva PKO a bašta, do ktorej sa vstupovalo aj z Katovnej ulice sa využívala na tvorivé dielne. V máji 2013 získalo baštu do prenájmu občianske združenie Laputa s cieľom zrekonštruovať ju a zriadiť v nej Rezidenčný literárny dom.

Bašta pri Lazovnej bráne je súčasťou fortifikačného systému mesta, ktorý sa budoval počas dlhých desaťročí a po svojom dokončení merali hradby viac ako 3 700 metrov Boli spevnené osemnástimi baštami a piatimi hlavnými bránami. Kľúčovú úlohu pri budovaní opevnenia hrala fortifikácia mestského hradu, jeho autonómnou súčasťou však bolo aj opevnenie mestského jadra. Prvá zmienka o hradbách okolo mesta mimo územia hradného areálu pochádza z druhej polovice 15. storočia, na konci 16. storočia bol už celý obvod mesta obklopený hradbami. Dnes sa časti uceleného pôvodného systému zachovali vo viacerých častiach mesta.

Dôležité informácie


LokalitaBanská Bystrica
Vstupné Bez vstupného
Časová náročnosťcca 10 min.
Otv. hodiny Bez obmedzenia
ObmedzeniaVstup do interiéru bašty nie je možný
ParkovaniePlatené parkovisko na Lazovnej ulici, cca 100 m od Bašty pri Lazovnej bráne
Webstránkaozlaputa.tumblr.com/basta
Súradnice48.7382778 19.1424806

Mohlo by vás zaujímať

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku


Neprehliadni na portáli

Najväčšia databáza starostlivo vyberaných zážitkov na strednom Slovensku